سوالات متداول

هستمت چیست؟

هستمت یک گروه اجتماعی است. ما در این گروه شهروندان عادی هستیم که می خواهیم در جامعه ی خود نقش پویاتری ایفا کنیم.

ما در هستمت مشغول چه کاری خواهیم بود؟

راهی که انتخاب کرده ایم، جمع آوری درهای پلاستیکی بطری هاست. این درها به فروش خواهند رسید و از فروش آنها ویلچر تهیه خواهد شد.

هدف هستمت چیست؟

هدف ما برداشتن گام هایی در راه ایجاد جامعه ای با شهروندان بهتر و مسئول تر است. شهروندانی که به محیط زیست احترام گذاشته و برای هم نوعان خود اهمیت بیشتری قائل می شوند.

هستمت چه تغییری در جامعه ایجاد خواهد کرد؟

رواج مفهوم بازیافت و تفکیک زباله و اهمیت آن در حفظ محیط زیست و افزایش حساسیت و جلب توجه به وضعیت افراد معلول حرکتی در جامعه

چرا از بین تمام زباله ها تنها پلاستیک و درهای پلاستیکی گروه هدف ما هستند؟

پلاستیک ها از پرکاربردترین و مخرب ترین زباله های زیست تخریب ناپذیر هستند که به خاطر ماندگاری طولانی در طبیعت محیط زیست را به شدت آلوده می کنند.

آیا فقط درهای پلاستیکی بطری ها جمع آوری می شود؟ چرا؟

بله. ما فقط درها را جمع‌آوری می‌کنیم و خود بطری‌ها را تحویل نمی‌گیریم. سرهای پلاستیکی و بطری‌های پلاستیکی هر دو قابل بازیافت هستند اما امکان بازیافت آن‌ها با هم به علت دمای ذوب متفاوت وجود ندارد. درها باید از بطری‌ها جدا شوند و بعد از تفکیک و دسته‌بندی بازیافت شوند. با توجه به صرف هزینه و وقت برای این امر در مواردی مراکز بازیافت از بازیافت کردن درها منصرف می‌شوند. علاوه براین درهای پلاستیکی اصولا بعد از مصرف در محیط رها می‌شوند. تنوع زیادی دارند. کوچک و کم حجم هستند بنابراین جمع‌آوری، نگه‌داری و حمل و‌نقل آن‌ها آسان‌تر است.

سرنوشت درهای جمع‌آوری شده چیست؟

درهای جمع‌آوری شده به غرفه‌های بازیافت شهرداری فروخته می‌شوند تا بازیافت شوند.

چند در بطری پلاستیکی معادل یک ویلچر است؟

ویلچرها با توجه به نوع‌شان، مکانیکی یا برقی و امکاناتی که دارند قیمت‌های متفاوتی دارند از طرفی قیمت خرید درهای پلاستیکی توسط مراکز بازیافت می‌تواند متغیر باشد بنابراین امکان تعیین دقیق تعداد درهایی که یک ویلچر خواهد شد امکان‌پذیر نیست.

ویلچرها به دست چه کسانی می‌رسند؟

ویلچرها به دست معلولینی می رسند که توانایی خرید ویلچر مناسب را ندارند. این افراد می توانند در هر جای کشور ایران حضور داشته باشند و جنسیت، دین، قومیت و ملیت هیچ کدام عاملی برای برتری یافتن کسی در تخصیص ویلچر نخواهد بود.

افراد نیازمند به ویلچر چطور شناسایی می‌شوند؟

شناسایی افراد از طریق انجمن ها و سازمان های مردم نهاد و فعالین در زمینه ی معلولین صورت خواهد پذیرفت.

آیا هستمت وابسته به سازمان خاصی است؟

خیر. هستمت وابسته به هیچ سازمان یا شخص خاصی نیست. این گروه متشکل از شهروندان عادی جامعه و غیرانتفاعی می باشد.

چگونه می‌توان به هستمت کمک کرد؟

به سه طریق: راه اول که یک همکاری همگانی است، جمع‌آوری در بطری‌های پلاستیکی و تحویل آن به ما است. راه دوم تبلیغ این حرکت در جامعه میان دوستان و آشنایان. و راه سوم این است که اگر مکان مناسبی در اختیار دارید که می‌تواند شعبه تحویل گرفتن درها باشد می‌توانید به ما در این زمینه هم کمک کنید. متقاضیان راه اول و دوم نیازی به تماس گرفتن با ما ندارند و می‌توانند درهای جمع‌آوری شده را به یکی از شعب ما آدرس آنها در صفحه «مکانهای تحویل» آمده است تحویل دهند. متقاضیان کمک از طریق راه سوم از طریق فرم موجود در صفحه «تماس با ما» با ما تماس بگیرند و یک شماره تماس هم از خودشان به ما اعلام کنند تا با آنها تماس گرفته شود.

درهای جمع‌آوری شده را کجا تحویل بدهیم؟

به یکی از شعب ما که آدرس آنها در صفحه «مکانهای تحویل» آمده است

در صورتی که هستمت در محل ما شعبه‌ای نداشته باشد درها را به کجا تحویل دهیم؟

متاسفانه تنها راه برای تحویل گرفتن درها از کسانی که در شهرهایی هستند که ما در آنجا شعبه نداریم، این است که درها را به یکی از شعب ما در شهرهای دیگری که شعبه داریم ارسال کنند یا حضورا تحویل دهند و راه دیگری برای تحویل گرفتن درها فعلا وجود ندارد

باز هم سوالی دارید؟ از طریق صفحه «تماس با ما» با ما در میان بگذارید